W dniach 4 – 11 października 2017  siedmioosobowa grupa uczniów naszego technikum wraz z dwoma nauczycielami  wyjechała na tygodniową wycieczkę do Nürtingen,  w ramach wymiany polsko – niemieckiej, między naszą szkołą a szkołą Philipp – Matthäus –  Hahn – Schule w Nürtingen.

Celem tegorocznego projektu było zapoznanie uczniów ze szkolnictwem zawodowym w Niemczech i możliwość wzięcia udziału w praktykach zawodowych  u naszych zachodnich kolegów.

W ciągu naszego pobytu w Niemczech, udało nam się zobaczyć wiele ciekawych miejsc położonych w południowo – zachodnich Niemczech.

Zwiedziliśmy między innymi piękne i pełne uroku   miasteczko  Nürtingen. Gościliśmy z wizytą  w Urzędzie Starostwa w Esslingen, gdzie odbyła się polsko – niemiecka dyskusja na tematy  dotyczące szkolnictwa zawodowego i możliwości dalszych perspektyw kształcenia w obu krajach.

Zapoznaliśmy się także z funkcjonowaniem salonów samochodowych, m.in. z salonem Mercedes Russ, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Polakiem, pracującym tam na stanowisku mechanika samochodowego.

Nasz wyjazd obfitował również w piękne krajobrazy, które można było podziwiać podczas wycieczki do Szwajcarii  nad wodospad rzeki Ren oraz podczas przejazdu przez góry Schwarzwald, gdzie nocowaliśmy w XVII – wiecznym schronisku młodzieżowym.

Jednym z ciekawszych punktów  wizyty w Niemczech  było cofniecie się w czasie do roku 3000 przed naszą erą, kiedy to powstawało miasto na wodzie tzw, Pfahlbauten  Unteruhldingen nad Jeziorem Bodeńskim. Wraz w przewodnikiem zwiedziliśmy zrekonstruowane chaty  zbudowane na wodzie i mogliśmy zapoznać się z warunkami życiowymi w tamtych czasach.

Pobyt w Niemczech był dla nas nie tylko wspaniałym doświadczeniem dydaktycznym lecz również czasem wypoczynku i rozrywki. Tego wspaniałego relaksu dostarczył nam park rozrywki  Europa Park  w mieście Rust, w zachodniej Badenii -Wirtembergii. Olbrzymie Rollercostery zapewniły nam niezłą dawkę adrenaliny na bardzo długo…

Podsumowaniem całego pobytu był wspólny kolaż i wymiana pomysłów na temat kolejnego etapu naszej polsko – niemieckiej współpracy, a  w szczególności na temat wizyty gości niemieckich w czerwcu w naszej szkole.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Urzędu Starostwa w Pruszkowie, za co serdecznie dziękujemy w imieniu całej społeczności szkolnej.

Joanna Sajkowska i Dorota Polit

 

W tegorocznej wymianie do Niemiec udział wzięli

  1. Dominik Cegliński – II DO
  2. Tomasz Piątkowski – II DO
  3. Michał Sakowski – II DO
  4. Kuba Lewandowski – II ES
  5. Artur Bołoz – IIIDO
  6. Wojciech Ożóg – III DO
  7. Patryk Składowski – IIIDO

Accessibility Toolbar