11 kwietnia klasa 2a gimnazjum odwiedziła Dom Dziecka w Kozienicach. Celem wyjazdu było przekazanie upominków, które udało nam się uzbierać przy wsparciu samorządu szkolnego. organizując zbiórkę oraz kiermasz słodyczy  oraz dekoracji wielkanocnych.

Dom Dziecka w Kozienicach jest całodobową placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego. Obecnie przebywa tam 30 wychowanków w wieku od pierwszego do dwudziestego roku życia. Większość  wychowanków całkowicie lub częściowo pozbawiona jest opieki rodzicielskiej. Choć Pani Dyrektor placówki czyni wszystko by Dom Dziecka był dla jej  podopiecznych radosną przystanią na czas dorastania, musi zmagać się na co dzień z wieloma problemami. Poważnym problemem jest brak dostatecznych środków na zabezpieczenia wszystkich potrzeb: brakuje pieniędzy na remonty, na spełnianie najprostszych marzeń wychowanków takich jak komputery czy sprzęt elektroniczny, zdarza się, że trzeba szukać środków na indywidualne usamodzielnianie się wychowanków. Wprawdzie, zarówno Pani Dyrektor jak i pracownicy czynią wszystko by pozyskiwać niezbędne środki finansowe, jednak nie zawsze jest to łatwe. Oprócz pieniędzy pochodzących z subwencji dom ma na stałe dwóch sponsorów. Pozostałe środki pochodzą od indywidualnych ofiarodawców (byłych wychowanków, mieszkańców miejscowości Kozienic, przypadkowych darczyńców).

Podczas swojego wyjazdu spotkaliśmy z  się  pracownikami i wychowankami, obejrzeliśmy pokoje, w których mieszkają wychowankowie, z zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji o codziennych radościach i troskach wychowanków.

Najwięcej radości sprawiły przywiezione przez nas upominki. Wracając do szkoły stwierdziliśmy, że warto było pokonać sto kilometrów, by zobaczyć radość na twarzach mieszkańców domu i zyskać nowych przyjaciół. Obecnie planujemy kolejne odwiedziny w czerwcu.

Klasa 2a

Accessibility Toolbar