Nadchodzi Wielkanoc 2020. Te święta będą wyjątkowe pod każdym względem. Nie jest łatwo. Żadnemu z nas. Rodzice, uczniowie, nauczyciele – wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji, postawieni przed wyzwaniami rzeczywistości odmiennej od tej, którą znamy.
Ale Święta Wielkanocne to czas radości! Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej nie zapominając o zdrowiu!

Jak Święta to i domowe porządki, to doskonała okazja do RUCHU, który teraz jest nam tak bardzo potrzeby! Proponujemy rodzinną rozgrzewkę!
Bierzemy miskę z wodą i płynem. Gąbkę moczymy, wyciskamy porządnie i stajemy przy swoich drzwiach ( drzwi w domu wystarczy dla każdego członka rodziny). Ćwiczymy z gąbką po drzwiach od doły do góry i w różnych kierunkach, od czasu do czasu mocząc gąbkę i ponownie wyciskając…Druga strona drzwi – odwrotnie kierunek od góry do dołu! To samo ćwiczenie jak najbardziej można wykonać na oknach.
Jak już wszystkie drzwi i okna w domu pomyte, czas na odrobinę rozluźnienia i relaksu przy muzyce. Włączcie sobie ulubioną muzykę i wykonajcie improwizację ruchową do muzyki.Każdy wygina śmiało ciało!

Zadbajmy również o nasze ciało od środka. Przygotowując MENU na wielkanocny stół szczególnie warto pamiętać o tym, by było lekkostrawne i nie obciążało naszego żołądka, ponieważ nie wpływa to korzystnie na układ odpornościowy. Wystarczy kilka drobnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie. My podpowiadamy jak ‘podkręcić’ żurek lub biały barszcz, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. Polecamy ugotowanie go na wywarze z dużej ilości warzyw takich jak marchew, por, pietruszka, seler i cebula. Pod koniec gotowania dorzućmy 2 ząbki czosnku i łyżkę świeżo utartego chrzanu, które posiadają nie tylko właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, ale dodatkowo „podkręcą” smak wywaru. Do zabielenia zamiast śmietany użyjmy jogurtu naturalnego.

Na koniec, chciałabym Państwu życzyć Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.

Beata Jurkowska
pielęgniarka szkolna

Accessibility Toolbar