W dniu 2 kwietnia 2019 roku, ulicami Pruszkowa przejdzie Niebieski Pruszkowski Spacer dla Autyzmu organizowany z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Planowane wydarzenie jest kontynuacją wieloletniej tradycji „Niebieskich spacerów dla autyzmu”, którą w Pruszkowie rozpoczęła osiem lat temu Szkoła dla dzieci z autyzmem Przylądek.
 
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia 2019 r. i rozpocznie się pod Starostwem Powiatowym w Pruszkowie, na terenie parku Kościuszki przy Alei Niepodległości w godz. 11:00. 
Następnie o godz. 11:30 przejdziemy chodnikiem wzdłuż Alei Niepodległości oraz ulicami: Drzymały, Niecałą oraz Bolesława Prusa. 
Spacer zakończymy na terenie parkingu przy Centrum Kultury i Sportu przy ul. Bohaterów Warszawy 4, gdzie planujemy ustanowić rekord Polski na największy wzór niebieskiego serca dla autyzmu
Zakończenie wydarzenia przewidywane jest ok. godz. 14:00.
 
Przewidywana liczba uczestników to ok. 600 – 800 osób. 
Prosimy, żeby uczestnicy marszu byli ubrani w niebieskie koszulki, ponieważ jest to kolor obchodów. 

„Niebieski Spacer dla Autyzmu” organizowany jest we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pruszkowie i Miastem Pruszków a patronat nad wydarzeniem obejmą Starosta Pruszkowski oraz Prezydent Miasta Pruszkowa. 

Podczas „Niebieskiego Spaceru dla Autyzmu” spodziewamy się obecności Starosty Pruszkowskiego, Prezydenta Miasta Pruszkowa, Członków Rady Powiatu Pruszkowskiego, pruszkowskich organizacji pomocowych.  

Udział uczniów szkół i przedszkoli da szansę na atrakcyjną formę zwiększenia świadomości dzieci i młodzieży.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Zgromadzenie ogólne ONZ w 2007 roku. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu. 

W przesłaniu z 2 kwietnia 2012 r. sekretarz generalny ONZ podkreśla: 

“Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. 
Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności”. 

W Polsce liczbę osób z autyzmem szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy.  

Autyzm obok AIDS, nowotworów i cukrzycy jest, według ONZ, największym zagrożeniem zdrowotnym dla ludzkości.

2 kwietnia Warszawski Pałac Kultury i Nauki, a także 400 innych budynków w całej Polsce, m.in. siedziby ministerstw, szkół, przedszkoli, uczelni i hoteli, rozbłysną na niebiesko. Również najbardziej znane obiekty na świecie: Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy opera w Sydney będą oświetlone na niebiesko, by przypomnieć o Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.

Wierzymy, że ta niezwykła inicjatywa włączy mieszkańców Miasta Pruszkowa i Powiatu Pruszkowskiego w ogólnoświatowy ruch propagowania wiedzy na temat autyzmu.

Serdecznie zapraszam,

Joanna Wodarska Likowska
Dyrektor NSP dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu Przylądek
ul. Staszica 1
05-800 Pruszków”
 

Accessibility Toolbar