W dniach 04 – 11 listopada 2018r. nasza szkoła uczestniczyła w realizacji kolejnego etapu projektu wymiany polsko –  niemieckiej, zorganizowanej przy pomocy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Grupa siedmiorga uczniów wraz z dwoma opiekunam, wyjechała  na ośmiodniowy pobyt do zaprzyjaźnionej szkoły Philipp – Matthäus –  Hahn – Schule w Nürtingen.  Pobyt za granicą  był bardzo ekscytujący. Zwiedziliśmy wiele pięknych  i niespotykanych miejsc w południowych Niemczech.

Podroż samolotem trwała bardzo krótko i po półtorej  godziny wylądowaliśmy w Stuttgarcie, gdzie czekali na nas nasi serdeczni przyjaciele z Niemiec, którzy zabrali nas do swojej

szkoły. Po wspólnym posiłku w  stołówce,  nauczyciele i uczniowie niemieccy  oprowadzili nas po szkole. Zobaczyliśmy między innymi działy: samochodowy, lakierniczy, stolarski, obróbki metalu i inne.

Następnego dnia, w piątek, wyjechaliśmy do największego parku rozrywki w Niemczech, do Europa-Park w miejscowości Rust. Olbrzymie i megaszybkie rollercoastery, różne karuzele i  zjeżdżalnie oraz  piękna jesienna dekoracja, dostarczyły nam sporej dawki adrenaliny i wrażeń na całe życie.

Dzień kolejny, sobota, poświęcony był na wizytę w muzeum Mercedes- Benz, gdzie można było zapoznać się z historią wynalezienia pierwszego  samochodu i innymi ważniejszymi wydarzeniami z historii motoryzacji. Po nacieszeniu się widokiem przepięknych i drogich  Mercedesów, udaliśmy się na festyn Cannstatter  Volksfest, gdzie  podziwialiśmy przepiękne stroje ludowe oraz mogliśmy skosztować niemieckich specjałów.

Niedziela, była dniem wolnym, każdy spędzał czas w towarzystwie swojego niemieckiego kolegi.

W poniedziałek wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę  do  Allgäu w  Bawarii, by zwiedzić  jeden z najgłębszych wąwozów w Europie Środkowej. Wąwóz Breitachklamm  to fascynujący cud natury, którego  wąskie i śliskie korytarze skalne zapierały nam często  dech w piersiach.

Nieco większych wrażeń dostarczył nam spacer po  najdłuższym moście wiszącym na świecie Highline 179  w Reutte w Austrii. Było to nie lada wyzwanie, nawet dla odważnych osób.

We wtorek  czekała nas kolejna atrakcja w Alpach, a mianowicie  najbardziej bajkowy zamek na świecie –  zamek Neuschwanstein i równie przepiękny zamek Hohenschwangau. Każdy widział choć jedną bajkę Walta Dysneya. Zawsze przed każdym seansem pojawia się animacja, w tle której widniej okazały, biały zamek. Zamek Dysneyowskiej animacji został zainspirowany prawdziwym zamkiem wybudowanym w południowej Bawarii, w miejscowości Neuschwanstein.  W tym rejonie Niemiec trzeba się pojawić  przynajmniej raz w życiu, by przenieść się do czasów Ludwika II Bawarskiego i móc podziwiać te cudne budowle.

Przedostatni dzień naszej wymiany to cześć oficjalna i spotkanie w Urzędzie Starostwa Powiatowego  w Esslingen. Po krótkim spotkaniu w Urzędzie, udaliśmy się na  spacer po tym malowniczym miasteczku.

Program tegorocznej wymiany był bogaty w niesamowite i liczne wydarzenia, które na zawsze  pozostaną w naszej pamięci. Dodatkowym atutem, była prawdziwie letnia pogoda, która towarzyszyła nam przez okres całego pobytu w Niemczech.

W czwartek nadszedł czas pożegnania i powrotu do Polski. Jednak  już za kilka miesięcy, w maju, spotkamy się znowu z naszymi niemieckimi  przyjaciółmi. Tym razem  w naszej szkole.

W tym roku w wymianie uczestniczyli:

Michał Frankiewicz – II B

Arkadiusz Wiśniewski – II ES

Jakub Mossakowski – II DO

Tomasz Piątkowski – III DO

Michał Sakowski – III DO

Damian Marzęciak – III DO

Martyna Malinowska – IVDO

 

Opiekę sprawowały – Joanna Sajkowska i Dorota Polit

 

 

Accessibility Toolbar