Kalejdoskop kompetencji
Od początku roku szkolnego realizujemy czwarty z kolei projekt unijny „Kalejdoskop kompetencji”. Naszym partnerem jest Fundacja Polskiej Akademii Nauk. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu RPO WM 2014-2020, Poddziałanie 10.1.1 – Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych). Projekt będzie trwał przez dwa lata: 2016/17 i 2017/18. Weźmie w nim udział łącznie 298 uczniów.
W projekcie biorą udział uczniowie wszystkich klas Gimnazjum oraz pierwszych i drugich klas Technikum. Wspólnym celem prowadzących zajęcia i uczestników jest podniesienie poziomu kompetencji kluczowych niezbędnych w dorosłym życiu i pracy zawodowej. Do dyspozycji naszych uczniów są rożne formy zajęć – wspierające pokonywanie trudności, rozwijające uzdolnienia, uczące podstaw programowania oraz propagujące wiedzę przyrodniczą. Dodatkowo, uczniowie gimnazjum maja możliwość rozwijania swoich umiejętności społecznych w warsztatach dotyczących komunikacji interpersonalnej, rozwiązywaniu problemów w relacjach społecznych, prewencji zachowań ryzykownych w okresie dorastania oraz radzeniu sobie ze stresem.
W pierwszym semestrze 2016/17 zapraszamy uczniów na:
- Zajęcia dydaktyczno wyrównawcze:
– język polski (kl. I i III gimnazjum oraz I i II Technikum )
W czasie zajęć uczniowie mają okazję rozwijać swoje umiejętności w zakresie sprawnego czytania ze zrozumieniem oraz poprawnego formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych.
– matematyka (kl. I i III gimnazjum oraz II Technikum)
Doskonalimy kompetencje w zakresie liczenia, rozwiązywania zadań, abstrakcyjnego myślenia, analizowania i wnioskowania.
– jęz. angielski (kl. II i III gimnazjum i I Technikum)
Rozwijamy słownictwo związane z różnymi sytuacjami z życia potocznego. Ćwiczymy umiejętność komunikowania się z innymi osobami, poprawnego budowania zdań, wykorzystywania bogactwa języka.
– chemia (kl. II gimnazjum)
Uzupełniamy wiedzę podstawową o pierwiastkach i związkach chemicznych. Uczymy się słownictwa związanego z chemią jako nauką.
- Labaratorium z fizyki (dla uczniów kl. III gimnazjum)
Zajęcia rozwijają umiejętność obserwacji zjawisk przyrodniczych, ich analizowanie, wnioskowanie i logiczne myślenie.
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia:
– język polski (klasa III gimnazjum)
Doskonalimy posługiwanie się językiem ojczystym
– jęz. angielski (klasa II i III gimnazjum)
Doskonalimy swoje umiejętności językowe, uczymy się wykorzystywać poznane słownictwo w różnych sytuacjach społecznych.
- Programowanie ze Scratchem ( dla uczniów kl. II gimnazjum)
Opanowujemy podstawy programowania, a jednocześnie ćwiczymy spostrzeganie, logiczne myślenie, umiejętności matematyczne.
- Efektywne techniki uczenia się (dla uczniów klas I Technikum)
Poznajemy swój styl uczenia się oraz zasady skutecznego uczenia się. Usprawniamy czytanie, zapamiętywanie i notowanie. Mamy okazje doświadczyć własnej kreatywności ucząc się sporządzania ?map myśli?.
- Warsztaty kompetencji społecznych
W październiku 2016 r. uczniowie klas I gimnazjum uczestniczyli w warsztatach „Przyjazna klasa”. Zajęcia miały na celu integrację nowo powstałych zespołów klasowych, wzajemne poznanie się uczestników, kształtowanie dobrych relacji. Uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi.
W klasach II gimnazjum warsztaty dotyczyły relacjach z innymi osobami, bezpieczeństwa w trudnym czasie dorastania.
W grudniu szkoła wzbogaciła się o nowe pomoce dydaktyczne. W ramach doposażenia placówki zakupiliśmy z funduszy Projektu tablice interaktywne, rzutniki multimedialne. Pracownie chemiczna i fizyczna wzbogaciły się w sprzęt laboratoryjny, gry dydaktyczne, modele i symulatory. Do pracowni polonistycznej zakupiono notebooki dla uczniów, którzy od tego momentu mogą korzystać z materiałów i gier edukacyjnych przy ich pomocy
Dzięki zakupom udało nam się wyposażyć zaplecze dla przedmiotów przyrodniczych (chemii, biologii i fizyki ) w nowe meble i sprzęt.